Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaPortalÎnregistrareConectare

 :: Have Fun :: Cafenea

Care este ultima carte citită/Ce carte citești acum?

Postat Mar Mai 19, 2020 2:37 pm
Xiphion.
Xiphion.
Moderator
Mesaje : 143
Points : 164
Varsta : 26
Localizare : Ketterdam
Am neglijat un timp cărțile, dar am reușit să termin Vocile (Indridason) și Închide ochii strâns (Verdon).
Vocile mi-a frânt inima în bucățele, fiindcă acea crimă s-a petrecut în perioada Crăciunului și cartea abordează două subiecte, o crimă și abuzul unui copil. Personajele nu sunt complexe, fiindcă Indridason alege mai mereu oameni simpli, dar triști. Erlendur, personajul principal al cărții, este în continuare bântuit de fantomele trecutului, iar Eva Lind, fiica lui, suferă din cauza unei sarcini pe care a pierdut-o, iar toată acțiunea, împreună cu spiritul Crăciunului, te face melancolic și îți crează un mic gol în suflet, în special povestea copilului abuzat care nu face decât să spună "mi-e dor de tata".
Închide ochii strâns abordează la început o singură crimă. Totuși, polițiștii n-au reușit să ajungă la o concluzie timp de patru luni, așa că mama victimei, o mireasă ucisă cu sânge rece prin decapitare, apelează la David Gurney, unul dintre cei mai buni detectivi ieșiți la pensie. David își dă un termen de două săptămâni să rezolve toată harababura și încetul cu încetul pune cap la cap piesele din puzzle, riscându-și în același timp propria viață și descoperind din ce în ce mai multe victime.

Ieri am terminat cartea Numără stelele, o poveste din Copenhaga, și tot ce pot să spun e că am avut lacrimi pe obraji după ce am citit-o. Se spune că este o carte pentru copii, care încearcă să descrie războiul prin ochii unor fetițe, însă pentru mine a fost mai mult decât o carte de copii. Este una dintre cele mai emoționante și frumoase cărți pe care le-am citit vreodată și îmi pare rău că n-a avut mai multe pagini. Războiul este și va rămâne mereu o mică slăbiciune pentru mine, dar s-au purtat multe războaie pe acest pământ, iar timpul trece, dar istoria rămâne, oricât de dureroasă ar fi aceasta.

Pe viitor mă gândeam să citesc Războiul care mi-a salvat viața sau Atlasul norilor. De fapt, nici nu știu să zic sigur ce carte urmează să citesc, deoarece deciziile mele sunt destul de spontane, iar de multe ori chiar mă surprind cu alegerile pe care le fac, dar nu regret nimic.

Voi ce cărți mai citiți?
Postat Mar Mai 19, 2020 2:56 pm
AnneRPC
AnneRPC
Admin
https://rpc-and-anime.forumotion.com
Mesaje : 1062
Points : 1276
Varsta : 28
Localizare : pe aici
Care este ultima carte citită/Ce carte citești acum?  FC1GX2W

Eu sunt usor prinsa in zona de fantasy si nu prea pot sa ies din ea. Abia, abia citesc alt gen de carti.

Am inceput sa citesc 3 carti in paralel, nu ma intrebati cum de nu la amestec intre ele: Manuscrisele Rosii ale Magiei, Furia Rosie si Everless.

Everless -scrisa de Sarah Holland- am citit-o deja o data si mi-a placut foarte mult, dar din nu stiu ce motiv nu imi mai aduceam nimic aminte din ea, poate pentru ca o citisem intr-o perioada cand eram foarte stresata si pur si simplu nu s-a lipit de mine.

Furia Rosie -scrisa de Pierce Brown- ma intriga la inceput, pentru ca prezinta natura umana in toata splendoarea ei, dar pe masuta ce o citesc ma indentific tot mai mult cu personajul principal, care ajunge din clasa de jos pana in clasa cea mai inalta. Cartea mai are 2 parti.

Manuscrisele Rosii ale Magiei este o carte scrisa de Cassandra Clare. Si face parte din seria Vanatorilor de Umbre. Si e putin... mai mult... yaoi. Si... da... cam se intelege de ce o citesc.

Care este ultima carte citită/Ce carte citești acum?  FC1GX2W

Postat Joi Mai 21, 2020 11:42 am
Roxana H.
avatar
Banned
https://unstoppablemind.forumotion.co.uk/
Mesaje : 332
Points : 346
Varsta : 28
Localizare : Bistrița
Ultima mea carte citita este 12 zile in tainele initierii de Radu Cinamar. Sincer, acea carte m-a ajutat sa evoluez pe plan ezoteric. Dezbate unele invataturi si esenta pura a fericirii noastre cat si existenta reala a pietrei filozofale. Multe evenimente din acea carte au fostbdesecretizate de SRI. Desigur, nu spuse 100%, doar pe jumatate, ce au vrut ei sa aflam. Seria Radu Cinamar a celor 7 volume dezvaluie ceva ce rupe tacerea si scoate la lumina adevaruri ascunse de prostime. Ce sa zic, pentru unii e ca si cum li se taie craca de sub picioare si au realizat ca traiesc in minciuna. Unul din exemple e bunicul meu, care sufera socuri emotionale din cauza acestor adevaruri. 
Postat
Continut sponsorizat

Care este ultima carte citită/Ce carte citești acum?

 :: Have Fun :: Cafenea
Subiecte similare
-
» Ce ascultam acum ?
» [alfabet] Ultima litera
» Numără stelele (carte)
» 17 melodii care au marcat istoria muzicii pop
» Secretul Care Schimba Istoria, Ai Fost Mintit!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Have Fun :: Cafenea-
Mergi direct la: